Saturday, August 30, 2014

Helal Gıda Eğitimi ve Gimdes

Bu yazıya bir ayet başlangıç noktamız olacak:

"Ey insanlar, yeryüzünde bulunan şeylerin temiz ve helâl olanlarından yiyin; sakın Şeytan`a ayak uydurmayın, onun izinden gitmeyin. Çünkü o sizin açık düşmanınızdır."
Bakara Suresi 168.Ayet


Bugün Gimdes (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği)'in Helal Gıda Eğitimi programına gittim.
Bu derneğin helal gıda konusundaki çalışmalarını ve firma sertifikalandırma faaliyetlerini daha önceden duymuştum. Ama katıldığım programla derneğin çalışma prensibini vizyonunu misyonunu ve uzman kadrosunu yakından tanıma imkanı buldum. Samimiyetlerine inandığım, helal ve tayyip yiyecek konusunu kendilerine dert edinmiş insanlar.

Bu konu dert edinilmeyecek gibi değil hakikatten. Gırtlağımızdan geçen her bir lokmanın sağlığımızdan imanımıza kadar hayatın her noktasında bizi nasıl etkilediği aşikar bir gerçek. Bugün insan suretli, domuz siretli canlılarla birlikte yaşıyorsak bunun en büyük sorumlusu  harama batmış insanlıktır. Bilinçli müslümanlar olarak bilinçi nesiller yetiştirmek bizim görevimiz.Kendim de bugün eksikliğini gördüm, helal gıda ürünlerinin neye göre seçilip, tüketileceği konusunda çok bilgisizmişim. Kabul edelim ki; helal konusu halk tarafından ciddiyeti yeterince anlaşılmamış bir durum. Marketlerde etiket okumayı bilmiyoruz. Gıda bileşenlerinin içeriği ve menşei hakkında bir merak duygumuz yok. Sadece "bu üründe domuz ve domuz ürünleri kullanılmamıştır" yazısının kanileri olarak "ee tamam o zaman bu helaldir" yanılgısına düşüyoruz. Sadece domuzla bitmiyor ki sevgili okuyucularım. Bunun alkolü var, jelatini var,  helal kesimi var, üzümü var,bağı var, var oğlu var.

Tüm kola markalarında(turkasıymış,le kolasıymış diye bir ayrım yok), gazoz,fanta gibi gazlı içeceklerde, doğaya özdeş aromalı meyve sularında etil alkol varlığı tespit edilmiş. En iyisi al eriği, vişneyi, elmayı, kayısıyı kaynat kaynat iç. Ancak şu noktaya değinmek lazım; evde yaptığımız meyve suları da alkollenmeyecek mi? Bu doğal bir kimyasal olay yani evet durdukça alkol üretimi olacak işte bu yüzden tüketim süresi çok önemli. Kısa sürede( muhafaza şekline göre 1-3gün arası) tükettiğimiz meyve sularındaki doğal alkolde fıkıh alimlerince bir beis yok. Burdan çıkışla şöyle örnek verelim; marketteki rafta günlerce beklemiş bozanın kısa tüketim süresi aşıldığı için içindeki alkol miktarı arttığından içilmesinin uygun olmadığı sonucuna varabiliriz. Alkol sadece gıdada değil cilt bakım ürünleri, parfümler, sabunlarda da kullanılıyor. Etikette metil alkol etil alkol metanol etanol gibi muhteviyatı görüyorsak o üründen haramsın bana haram arabesk ezgileri eşliğinde kaçmalıyız.

Dondurmalar,yoğurtlar,pudingler, süt ürünlerinin çoğu domuz jelatini içeriyor. Kıvam arttırıcı, berraklaştırıcı ajanlar da yine bu jelatinden oluyor. İlaç endüstrisinde pek çok ürün içinde domuz kaynaklı bileşenler kullanılıyor. İnsülin gibi şeker hastalarının olmazsa olmazı bir ilaç domuz pankreasından elde ediliyor. Heparin bir kan sulandırıcı olarak yine domuzdan üretiliyor.  Domuz sanayi endüstrisi için öyle kullanışlı bir hayvan ki, bir bütün hayvanı (kılları kuyruğu bacakları tırnakları da dahil 185 farklı sektörde ve binlerce değişik üründe kullanılabiliyor. Hayvansal katkı olan her üründe bu hayvan kimdir? sorusunu sormalıyız. Hayvan şayet sığır,koyun v.b ise devamındaki soru da kendiliğinden şöylece geliverir "acep helal kesim midir ?" İşte burdan da bir başka konu bana da değin, beni de söyle diye bağırıyor: Helal Kesim.

Tavuk, sığır, koyun gibi hayvanlar besmeleyle bıçağı sürüp kesilmedikten sonra murdardır, leştir,pistir,öğhtür,yenmez. Ama Allah affetsin yiyoruz. Hele beyaz et söz konusuysa durum fecaat. Beyaz et sağlayıcıları bir seferde 3-5 tavuk kesmiyor ki. Adam bir partide belki bin tavuk işliyor. Tek tek elle keserekten, deri yüzerekten, but kanat dizerekten olacak iş değil yani. Otomatik makineye oturtulan tavuklar celladına gıdaklarken hınk diye bir anda ekonomik şekilde toptan gidiveriyorlar. Firmalar bu işi helal kılmak için şöyle komik bir yol bulmuş. Makineyi çalıştırırken besmele çekiyorlarmış böylece bir besmeleyle 20-30 tavuk helal kesim oluyormuş. Yok yea ! Buna tavuklar bile güler. Ama İslami kesim bile helal kesim zannedip bu zokayı ay pardon tavuğu yiyor-uz.

Daha neler var da siz şimdi yazı uzun diye okumayacaksınız bilirim. Farkındalık kazanıp biraz dikkat edince kendinizi "Aman Allah'ım ben neler yiyorum böyle" serzenişleri içinde veyl ederken bulabiliyorsunuz. Meyus olmayınız hanfendiler, beyfendiler. İman varsa imkan da var elhamdülillah. Hemen Gimdes'in sitesinde helalim benim helalim benim  şarkılarıyla hayatımızı süsleyecek helal ve tayyip ürünlere kucak açıyoruz.
Gimdes sektördeki helal ürün denetçisi olarak güzel bir işi üstleniyor. Gıda ve kimya mühendisleri,veteriner hekim ve fıkıh uzmanından oluşan kadrosuyla gıdanın yanı sıra temizlik, ilaç, kozmetik alanında üretim yapan pek çok firma incelemeye tabi tutulmuş. Derneğin helal sertifikası verdiği ürünler şu linktedir http://www.helalgidasertifikasi.info/

Ayrıca 4-7 Eylül arası CNR Expo'da 5. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı gerçekleşecektir. Linkteki ürünleri orada stantlarda deneyebileceğinizi düşünüyorum.

Evet son olarak bunlar da bugün aldığım sertifika ve eşantiyonumsular

Sertifikam, bir kalem, bir kitap ayracı, bir helal gıda üreten firma kitapçığı, bir vizyon ve misyon bildirisi, bir fuar duyurusu

No comments:

Post a Comment

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...