Wednesday, August 31, 2016

Tez Tez Zamanda Bitmez

Bu yazım "tez"ip de yazamayanalara gelsin...

Blogumun bir yerlerinde bir süre önce yüksek lisans yaptığımı ifade eden bir yazım olmuştu. İnanmazsınız eş-dost, konu-komşu sevenim-sevmeyenim bu konuyu dert edip "ne zaman bitiyor leyla?" "ee bundan sonra ne olacaksın leyla?" sorularıyla beni epeyce darlamışlardı. Ama artık haber salsınlar yürecikleri ferah olsun bitti.

Tatliş sıçanlar
Fenni bilimler için konuşacak olursak teziniz için büyük ihtimal bir deney ve araştırma süreciniz olacak. Benim araştırma konum deney hayvanları üzerinde kurgulanmıştı. Bunun için deney hayvanları kursuna gidip sertifika almam gerekmişti ( Bkz. Deney Hayvanları Kursu Kabusu yazım ). Sonrasında amaçladığımız modelleme ve ardından hayvanlardan aldığımız dokularda biyokimyasal incelemelerimizi gerçekleştirdik. Genelde böyle çalışmalar bir ekip halinde diğer öğrencilerin yardımıyla gerçekleşiyor. Bizim bölümümüzde bir ayda el birliği ile 3-4 öğrencinin tez çalışmaları yapıldı. Çalışma alanımız oksidatif stres oluşturulan hayvanlarda tedavi yöntemlerine göre antioksidan savunma sistemlerindeki değişimler. Neyseciğime kirli kokulu laboratuar işlemleri bitip her şey kağıda dökülünce yazı işi başlıyor.
Öncelikle mutlaka enstitü sayfanızdan tez yazım kılavuzunuzu indirin.

Tez dökümanlarınız için OneDrive, Google Drive ya da herhangi bir sanal yedekleme programında klasörünüz olsun. Ayrıca flashbellek, harici disk misk ne varsa oralara da yedekleme yapın. Teknolojik aletlerler size küçük süprizler hazırlayabilir. Bunlara karşı önleminizi alın.

Araştırma konunuz belirlendikten sonra yapacağınız şeyler:

1- Literatür tarama: Genelde üniversiteler öğrencilerine bilimsel yayınlara tam erişim imkanı sunuyor. Bunun için öğrenci işlerinizden yardım alın. Tam metnine ulaşabildiğiniz makalelerin varsa pdf.lerini indirin.

2-Kaynakça yazma: Her ne kadar tezinizin sonunda yer alacak olsa da kaynakça en başta hazırlamanız gereken şeydir. Kaynaklarınızı bulduğunuz anda bir word dosyası açın ve tez yazım kalvuzunuzda belirtilen kurallara göre kaynakçanızı hazırlayın. Bu iş başta el oyalasa da sonradan sizi büyük zahmetten ve kafa karışıklığından kurtaracak.

3-İntihalden kaçınma: Birebir cümleleri kopyalayıp yapıştırmaktan imtina edin. Teziniz bittikten sonra danışmanınız Turnitin gibi çeşitli intihal programlarından tezinizi geçirecek. Birebir aldığınız tüm kelimeler ayan beyan ortaya çıkıyor. Enstitülerin belirledikleri benzerlik oranları %10-%30 arası değişiyor. Bu değerleri aşanlardan tekrardan tezlerini düzeltip daha özgün hale getirmeleri isteniyor.

4-Son güne bırakma: Asla bir ay bir haftada yazılacak iş değil. Üstelik yorucu. Bunu zamana yayın ve rahat edin. Mutlaka kurallara uygun yazın. Virgülüne noktasına kadar dikkat edin sonradan çoook uğraştırıyor. Yazdıkça bağlanın ve cümlelerinizi benimseyin. Zira tez savunmanızda ne yazdığınızdan haberdar olmanız bekleniyor.

Bunları bitirdikten sonra danışmanınızın onayıyla evraklarınız ve tezinizin basılmış bir örneği ensititüye verilecek. Savunma tarihiniz ve jüriniz belli olacak. Her bir jüriye savunmanıza kadar incelemeleri için tezinizin spiralli birer kopyasını hazırlayın. Enstitüden verilen jüri davet mektupları ile bu tezleri jüri üyesi hocalara teslim edin. Artık önünüzde savunmaya hazırlanmak için 2-3 haftanız olacak. Savunma için ayrı bir yazı yazarım inşallah. Herkese kolaylıklar diliyorum. 

No comments:

Post a Comment

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...