Tuesday, October 25, 2016

Tez Savunmasına Dair

Daha önceki yazımda tez yazım sürecine yardımcı olabilecek bir kaç öneride bulunmuştum. O zamanlar henüz tez savunmam olmadığı için durum hakkında değerlendirme yapamamıştım. Taze mezun olarak artık yorumlamamı yapabilirim :)

Tez savunması öncesi hazırlıklar...

Jüri üyelerinize tezinizin birer örneğini ilettiniz ve savunma tarihini bekliyorsunuz. Önce şunu söyleyeyim çoğu jüri kapak açmadan hiç okumadan geliyorlar. O yüzden bir konuda emin olun yazdığınız şeyi en iyi siz biliyorsunuz. Endişe etmeyin.

Savunma sınavları sunum şeklinde gerçekleştirilir. Konunuzu özetleyecek yaklaşık 45 dk lık bir sunum hazırlayın. İçerik, amaç, giriş ve genel bilgiler, araştırmanız, bulgular ve tartışma kısımlarından oluşan çoğunluğu resim, grafik tablo ile eğlenceli hale getirilmiş az yazılı bir sunum tercih sebebidir.
Öncesinde prova yapıp kaç dakika sürdüğünü tespit edin. Hocalar bitse de gitsek havasında oluyor biraz. Uzun sürdüğünde çabuk geç diyip sizi acele ettirebilirler bu da heyecanınızı arttırır. Az olsun öz olsun. Açıklayamayacağınız şeyleri slayta koymayın. Her şeyden soru sorabilme yeteneğine sahipler. Kendinizi riske atmayın. Yazdığınızı, konuştuğunuzu bilin yeter.

Abartıdan uzak, temiz ve özenli giyinin. Hocalara sunmak için içecek ve çerez, bisküvi benzeri atıştırmalık yiyecekler getirin.

Tez savunması esnasında...

İlk dakikalar bittim ben modunda olabilir. Sesiniz titreyip, elleriniz kontrolden çıkıp, tükürüğünüz boğazınıza kaçıp boğulma tehlikesi filan geçirebilirsiniz. Mühim değil. Hepsi geçiyor. Yine şunu hatırlayın "Bu tezi ben yazdım bu konuyu en iyi ben biliyorum".

Beden dilinizi kullanın. Omuzlarınız dik, vücudunuz onlara dönük olsun. Anlatımda ellerinizi kullanın. Maddeleri sayarken elinizle rakamları gösterin 1 şu şu 2 bu bu vb gibi. Sesinizi tekdüzelikten kurtarın, yerince alçaltıp yükseltin. Slayttan okumak yerine hocaların yüzüne bakarak konuşur gibi anlatırsanız sizden kralı yok. Denedim ordan biliyorum ;)

Arada sorular gelecek. Endişe etmeden bildiğinizce cevap verin. Bilmiyorsanız saçmalamadan "bilmiyorum" diyin.

Sunum sonunda sizi odadan çıkartıp karar için bir kaç dakika dışarıda bekletecekler. Ardından odaya çağırılıp hayırlı olsunla müjdelenip tebrikleri kabul edeceksiniz :)

No comments:

Post a Comment

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...